Co je to za studena lisovaná šťáva?

S rostoucím zájmem spotřebitelů o zdraví se tento trend odráží na celém produktovém trhu. Za studena lisovaná šťáva je efektem tohoto trendu a v posledních letech se stala oblíbenou kategorií nápojů. Mnohým spotřebitelům však stále chybí jasné pochopení přesné definice za studena lisované šťávy a jejích rozdílů od běžných komerčních šťáv.

Co je to za studena lisovaná šťáva?

Šťáva lisovaná za studena se vyrábí specifickým procesem extrakce šťávy. Tradičně je šťáva lisovaná za studena definována jako neohřívaná, nepasterizovaná šťáva vyrobená pomocí hydraulického lisu.
Tyto typy strojů drtí přísady na kaši, která je umístěna ve filtračním sáčku. Pak na tento sáček vyvinou tlak tisíců kilogramů, který vytlačí tekutinu z dužiny. Tato metoda se vrací do dob drcení a mačkání přísad rukou (nebo nohou) při výrobě vína.
Ruční stroje, jako na obrázku vpravo, se kdysi používaly k lisování přísad a sběru šťávy.

▽▽▽

Zdraví díky technologii lisování za studena

Získáte více šťávy, více živin, více času na uchování v lednici, více užitku z ovoce a zeleniny.

Šťáva lisovaná za studena je lepší než šťáva z běžného odšťavňovače, protože všechny živiny citlivé na teplo, jako jsou vitamíny C a syrové enzymy, jsou zachovány.
Zachovává také všechny cenné živiny, které jsou znehodnoceny ve stroji, který používá rychle se otáčející nože (které vytvářejí teplo) k vymačkávání šťávy z ovoce a zeleniny.
Abych byl upřímný, většina lidí na šťávu příliš nemyslí.

_
SOUHRN

S džusy lisovanými za studena dostanete za své peníze zdravější a hodnotnější šťávu ve větším množství.

▽▽▽

Pomalý odšťavňovač vs odstředivý odšťavňovač

Takže jste se již naučili něco málo o lisování za studena, které zahrnuje lisování (nebo mačkání) ovoce a zeleninu pro extrakci šťávy. Šnek uvnitř stroje se otáčí asi 52 otáčkami za minutu (opakování za minutu) - což je ironicky přibližně stejná rychlost, jakou žvýkáme jídlo. Tomu se říká pomalý odšťavňovač.

Tradičním způsobem odšťavňování ovoce a zeleniny je „odstředivý odšťavňovač“, odšťavňovač s noži, která se točí rychlostí asi 12 000 otáček za minutu (ot./min.).
Tento způsob odšťavňování je super rychlý, ale bohužel neposkytuje tolik nutričních hodnot, protože mnoho vitamínů a minerálů se ztrácí při přípravě!

Když vložíte ovoce a zeleninu do odšťavňovače s rychle se otáčejícími noži, tyto nože fungují jako mačeta – trhají ovoce a zeleninu a nasekají je, abyste získali šťávu.
Při otáčení nožů v nádobě se šťáva odděluje do lisovací nádoby a dužina končí jako odpad (nebo kompost) v misce na dužinu.

Rychle se otáčející čepele přirozeně generují teplo, což znamená, že žádné vitamíny citlivé na teplo tuto cestu nepřežijí a budou zničeny dříve, než se dostanou k vám. Výsledkem je velmi vodnatá šťáva se změněnou barvou.

Šťáva začala přirozeně oxidovat (rozkládat se), protože musela nasávat vzduch do stroje, aby se lopatky točily tak, jak se točí. Víte, že je to tak, protože pokud necháte tento typ šťávy chvíli odležet, voda se oddělí od rozpustné vlákniny (šťávy) kvůli povaze extrakce. Oxidační proces začíná v okamžiku, kdy zařízení roztrhne ovoce svými kovovými čepelemi.

Tento druh šťávy nelze skladovat a musí se okamžitě vypít. Stále samozřejmě získáte nějaké zdraví prospěšně věci, jen si proveďte průzkum dvou typů odšťavňovačů, které jsou na trhu k dispozici. Obrázek níže ukazuje rozdíl mezi rychlou a pomalou (nebo-li za studena) lisovanou šťávou.

_
souhrn

Zatímco rychlé odšťavňovače řežou a melou při asi 12 000 otáčkách za minutu, pomalé odšťavňovače mačkají a lisují při otáčkách kolem 50-60 ot./min.

▽▽▽

A co vláknina?

Ne vždy se posadíme, abychom snědli 10 mrkví, 1 celou řepu, 3 jablka, 1 citron a kousek zázvoru o velikosti palce – prostě ne. Ale s odšťavňovačem lisovaným za studena můžete šťávu vypít během chvilky a všechna dobrota přírody se okamžitě dostane do vašich buněk. Šťávu není třeba trávit, to už jste udělali tím, že jste z ní odstranili nerozpustnou (nerozložitelnou) vlákninu. Takže to může začít a ono to začíná!!!

Když už jsme u toho, řekněme si něco o vláknině.

Dobře, všichni víme, že potřebujeme vlákninu. Ano to je správně.
Ale věřte, že když jíte rostliny – tedy ovoce/zeleninu – získáte hodně vlákniny. Věděli jste ale, že ovoce a zelenina obsahují dva druhy vlákniny?

Nerozpustná a rozpustná vláknina

Rozpustná vláknina, jak název napovídá, se rozpouští ve vodě.
Nerozpustná vláknina to nedělá. Naše tělo využívá obojí, ale naše buňky využívají pouze rozpustnou vlákninu. Nerozpustná vláknina nevyživuje naše buňky.
Jejich úkolem je zametat naše střevní stěny (jako koště), aby se věci dostaly ven skrz střevo. Jsou opravdu skvělým vnitřním čističem, takže je potřebujeme.

Když však pijete šťávu, nerozpustná vláknina již byla odstraněna. To je bod, kdy si mnoho lidí zoufá.
Vědí, že potřebují vlákninu, a když vidí všechnu tu „dužinu“, neboli nerozpustnou vlákninu, spadnout do koše na drť, ztratí trochu rozumu. Obávají se, že o něco přicházejí. A hodně lidí se snaží tuto kaši používat na pečení a všelijaké věci
v domnění, že je to živá voda odšťavňování.

Ale to je mylná představa. Rozpustná vláknina je to, co nás vyživuje.
Rozpustná vláknina obsahuje všechny vitamíny, minerály, antioxidanty a dobré soli. Naše buňky potřebují k přežití rozpustnou vlákninu!

Nerozpustná vláknina se nerozpouští ve vodě, zůstává neporušená a protéká naším gastrointestinálním traktem a absorbuje tekutinu, připojuje se k dalším vedlejším produktům trávení a v podstatě tvoří naši stolici, která je vylučována střevy. To je jeho práce. Je to náš vnitřní metař.

Nerozpustná vláknina neobsahuje nic dobrého pro naše buňky. Nic.
Jak jsem již řekl dříve, jejím úkolem je být koštětem.

Obsahuje džus lisovaný za studena rozpustnou vlákninu?
Ano. Rozpustná vláknina je „živá voda“ – vyživuje naše buňky.

Pokud tedy odšťavňujete a odstraňujete všechnu nerozpustnou vlákninu (do nádoby na dužninu), prosím, nedělejte si s tím starosti. Šťáva, kterou získáte z odšťavňovače lisovaného za studena, je čistá a nefalšovaná, přesně tak, jak to příroda zamýšlela – nejzdravější šťáva na planetě!

Vaše tělo se nemusí namáhat, aby odstranilo nerozpustnou vlákninu, odšťavňovač to udělal za vás.
Vaše buňky pitím šťávy získají dostatek živin - téměř okamžitě!

_
souhrn

Rozpustná vláknina nás živí, je stravitelná a zůstává ve šťávě lisované za studena.
Nerozpustná vláknina je to, co nás má detoxikovat, je nestravitelná a vylučuje se.

▽▽▽

Šťáva z lisu za studena vydrží déle při skladování

Protože jste šťávu extrahovali pomalu, její vymačkávání a lisování má další výhodu nejen v lepší chuti, ale umožňuje delší skladování - ve skleněných lahvích se dá skladovat v lednici až 3 dny.

Je to proto, že do odšťavňovače není při výrobě šťávy nasáván kyslík, takže bude mít přirozeně delší životnost v lednici.
To je fantastické, protože si můžete připravit šťávu ve velkém.

Představte si, že nakoupíte sezónní produkty na místním farmářském trhu a poté je vše předem odšťavníte a zpracujete na týden dopředu!
Je to skvělý způsob, jak maximalizovat vaši produkci a šetří to čas, peníze a úsilí v tomto procesu.

Za studena lisovaná šťáva může být vyrobena ve větším množství a uložena v lednici a připravena na ten pravý čas.
Obohatí váš život a dá vám nový způsob, jak zahrnout mnoho důležitých živých ingrediencí, které matka příroda nabízí.

_
souhrn

Žádná oxidace znamená, že čerstvá šťáva lisovaná za studena vydrží až 72 hodin.